Zmiany w Przepisach Gry w Piłkę Nożną w sezonie 2019/2020

Zapraszam do zapoznania się ze zmianami w przepisach Gry 2019/2020.

Poniżej prezentuje zmiany w Przepisach Gry, które wejdą w życie w sezonie 2019/2020. Zmiany opisane są na podstawie Okólnika nr 15, który został wydany 11 marca. Gdy tylko pojawią się nowe Przepisy Gry w języku polskim, poinformuje Was o tym.

1. Zawodnik wymieniany musi opuścić boisko w najbliższym miejscu linii ograniczającej pole gry, chyba że sędzia zezwoli mu na szybkie/natychmiastowe opuszczenie pola gry na linii środkowej.

2. Sędziowie będą pokazywać żółte i czerwone kartki osobom funkcyjnym winnym niewłaściwego zachowania – w Przepisach Gry znajdzie się lista głównych przewinień karanych kartkami. W przypadku, w którym nie jest możliwe ustalenie winnej osoby, kartką zostanie ukarany najwyższy rangą trener obecny w strefie technicznej.

3. Przy rzutach wolnych wykonywanych przez drużynę broniącą w jej własnym polu karnym i przy rzutach od bramki, piłka będzie w grze, gdy zostanie kopnięta i poruszy się. Warunek, że musi opuścić ona pole karne zanim jakikolwiek inny zawodnik będzie mógł ją dotknąć został usunięty.

4. Rzut sędziowski – nie będzie można „walczyć” o piłkę – piłka zostanie upuszczona tylko dla jednego zawodnika i wszyscy pozostali zawodnicy muszą pozostawać min. 4 m od miejsca, w którym wykonywany jest rzut sędziowski. Następnie gra będzie kontynuowana „normalnie”, tzn. piłka nie będzie oddawana przeciwnikom.

5. Zagranie piłki ręką – wtedy, gdy piła dotknie dłoni/ramienia jeżeli:
• dłoń/ramię będzie znajdowało się na wysokości powyżej barku (również i niżej gdy piłka zagrywana jest celowo), jako że zawodnik „podejmuje ryzyko” mając dłoń/ramię w tej zazwyczaj „nienaturalnej” pozycji,
• ciało zawodnika zostało nienaturalnie powiększone i w związku z tym stworzona została nieprzepisowa większa przeszkoda przez dłoń/ramię, które nie przylega do ciała tego zawodnika,
• bramka zostaje zdobyta bezpośrednio po kontakcie piłki z dłonią/ramieniem (nawet jeżeli kontakt miał charakter nierozmyślny),
• zawodnik wchodzi w posiadanie/kontrolę piłki po kontakcie piłki z dłonią/ramieniem (nawet jeżeli kontakt miał charakter nierozmyślny) i następnie zdobywa bramkę lub tworzy realną szansę na zdobycie bramki.

Jednakże, poza sytuacjami wyszczególnionymi powyżej, zawodnik nie będzie zazwyczaj ukarany, gdy piłka dotknie dłoń/ramię jeżeli:
• piłka odbiła się od ciała zawodnika, u którego następnie dochodzi do kontaktu piłki z ręką, lub ciała innego zawodnika (bez względu, której drużyny), który przebywał blisko, jako że jest to prawie niemożliwe, żeby uniknąć kontaktu z taką piłką,
• zawodnik upada i jego dłoń/ręka znajduje się miedzy ciałem a podłożem wspierając upadek

6. Jeżeli zawodnik wyznaczony do wykonaniu rzutu karnego doznał kontuzji i udzielana jest mu pomoc, to może on pozostać na polu gry w celu wykonania rzutu karnego.

7. Drużyna, która wygrała losowanie ma możliwość wyboru:
– rozpoczęcia gry, lub
– na którą bramkę będzie atakowała w pierwszej połowie.

8. Jeżeli doszło do przewinienia karanego żółtą lub czerwoną kartką, a drużyna poszkodowana szybko wykona rzut wolny stwarzając sobie sytuację do zdobycia bramki, to sędzia może odłożyć pokazanie kartki do najbliższej przerwy w grze.

9. Jeżeli drużyna broniąca tworzy „mur” składający się z trzech lub więcej zawodników, to zawodnicy drużyny atakującej muszą pozostawać min. 1 m od „muru”. W przypadku naruszenia tego zapisu, sędzia podyktuje rzut wolny pośredni.

10. Bramkarz musi być na linii bramkowej przed wykonywaniem rzutu karnego, jednak podczas jego wykonywania, wystarczy, żeby miał jedną stopę na linii bramkowej (lub nad nią gdy jest w powietrzu).

11. Wielokolorowa / lub posiadająca wzory bielizna (‘przedłużki’) noszona pod koszulką jest dozwolona, jeżeli jest taka sama jak kolor lub wzór rękawa głównej koszulki.

12. Jeżeli bramkarz podejmuje próbę wybicia w pole piłki zagranej z wrzutu ( ‘autu’ od współpartnera) lub po celowym zagraniu (od współpartnera) i próba ta się nie powiedzie, to zezwala się na to, żeby bramkarz złapał piłkę.

13. Napomnienie (żółta kartka) za „nieprzepisowe” fetowanie zdobycia bramki (np. ściąganie koszulki, wspinanie się na ogrodzenie) nadal musi zostać udzielone, nawet jeżeli bramka nie została uznana.

14. W Przepisach Gry zostanie wyjaśniona różnica między przerwą na schłodzenie organizmu, a przerwą na uzupełnienie płynów.

Dodaj do zakładek Link.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *